آواز پر جبرئیل

 • عنوان کتاب: آواز پر جبرئیل
 • نویسنده: ابوتراب خسروی
 • ناشر: نیماژ
 • سال نشر: 1398
 • دسترسی:

  مشاهده وضعیت امانت

 • کتاب "آواز پر جبرئیل" کتابی است با داستان‌هایی که از اندیشه‌های سهروردی و به قلم ابوتراب خسروی بازنویسی شده است، کتاب شامل داستانهای: «آواز پر جبرئیل»، «در حال کودکی»، «عقل سرخ»، «حقیقت عشق»، «خفاشان»، «جن شاه»، «هدهد و بوف کور»، «لغت موران»، «طاووس»، «ماهی، موج، پرونده‌ی باد»، «خورشید و ماه»، «آشیانه‌ی گفت و گو»، «عشق یوسف و زلیخا» و «جام جهان بین» است، ن نام کتاب نیز برگرفته از عنوان یکی از داستانهای شیخ است. البته که سایر داستانهای این مجموعه نیز، هم نام با داستانهای شیخ اشراق هستند.

  خسروی خود در مورد این کتاب می‌گوید:« بی‌آنکه مدعی درک تمثیلات شیخ اشراق باشم، که البته کار من نیست، شاید حاصل خوانده‌های من از قصه‌های شیخ تنها کشف و لذت از بارقه‌های خلاقیت‌های ادبی او باشد. منظورم قصه‌های شیخ است و نه مباحث پیچیده‌ی متون عرفانی‌ الهیاتی او، منظورم روایت‌های قصه‌وار شیخ است که نهایتآ منتج به تمثیل‌هایی می‌شود مبنی بر توسّع معناها و مفاهیم حکمت عارفانه‌ی خاص او که هستی را به پرسش می‌گیرد.

  شیخ در قصه‌ها گاهی پرنده‌ها را موضوع تمثیل قرار می‌دهد و گاهی شرح و بسط و، به تعبیری، تحلیل کنش‌های انسانی را در قالب شخصیت‌های آیینی و خصایل انسانی آشکار می‌کند و من در اینجا، در مقام داستان‌نویس، علاقه‌مندم به مضامینی که در فرهنگ ما ریشه دارند. من بر بسط و توسعه‌ی داستانی مضامینی از جنس مضامین قصه‌های شیخ پای می‌فشرم؛ مضامینی مثل بوف و هدهد و جن و طاووس و غیره که فی‌الواقع نیمی انسان و نیمی بوف یا نیمی طاووس و نیمی انسان هستند ـبدین دلیل که قالبی حیوانی دارند و اندیشه‌ای انسانی. به تعبیری اندیشه‌ای انسانی گرفتارآمده در قالبی حیوانی‌اند.»

   

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
    280   دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 23 آذر 1398 ساعت 04:23

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

300796کتاب چاپی
2314نشریه چاپی
25346پایان‌نامه
507صندلی برای مطالعه
102سیستم‌های رایانه
25000اعضاء