برچسب‌ها

دانشنامه جهانی شدن

 • عنوان کتاب: دانشنامه جهانی شدن
 • نویسنده: زیرنظر جورج ریتزر
 • مترجم: زیر نظر ورالله مرادی، محبوبه مهاجر
 • ناشر: شرکت انتشارات علمی و فرهنگ
 • سال نشر: 1395
 • دسترسی:

  مشاهده وضعیت امانت

 • مجموعه دانشنامه جهانی شدن در سه مجلد به سرپرستی نورالله مرادی وهمکاری هیجده مترجم درسال ۱۳۹۵ چاپ و منتشرشده است. این دانشنامه ترجمه نسخه انگلیسی پنج جلدی(The Wiley-Blackwell encyclopedia of globalization) از ویرایش 2012 می‌باشد.

   

  ویژگی دانشنامه

  الف. مدخل‌ها وموضوعات کتاب از مباحث میان رشته‌ای می‌باشند و رشته­‌هایی مانند جامعه­‌شناسی، علوم­ سیاسی، اقتصاد، انسان‌­شناسی، تاریخ وجغرافیای­ انسانی می‌توانند از این منبع استفاده نمایند. افزون بر این طیف وسیعی از مطالب متنوع جهانی، از قبیل موضوعاتی مانند آب، آبگونگی، آوارگی، آیین هندو، هویت‌ها، یورو، یونسکو، یهودیت، مالکیت فکری، دانش، شفافیت، خصوصی‌سازی، روابط عمومی را شامل می‌شود که منبع منحصربه فرد در زمینه برای رشته‌های علوم انسانی است.

  ب. ازویژگی­‌های اساسی این اثرآن است که صرفاً به بیان مباحث نظری اکتفا نمی­‌کند و یا در چارچوب قواعد، الگوها ودریافت­‌های کلی مسائل را بررسی نمی‌کند، بلکه رویکردی تحلیلی و انتقادی را مد نظر دارد. برای نمونه اسنادی از پروتکل کیوتو تا اعلامیۀ جهانی حقوق بشر و ...که هرکدام بر مبنای اهمیتی که در پیوند با فرایند جهانی ­شدن دارند، گزینش و گنجانده شده­‌اند

  ج. این کتاب صرفاً به بیان مواضع و دیدگاه‌­های همسو و موافق با فرایند جهانی ­شدن نپرداخته است بلکه شامل دیدگاه­ها ،رویکردهای متفاوت و یا متضاد پیرامون پدیدۀ جهانی­‌شدن نیز می‌باشد. به طوری که حتی یک بخش مستقل آن ذیل عنوان «صوردیگر جهانی شدن»، مشتمل بر14 نیم­‌مقاله یا مدخل مستقل است که موضع مخالف با آن دارند. علاوه براین، بیش از پنجاه مدخل انتقادی دربرابر پدیدۀ جهانی ­شدن دراین کتاب وجود دارند که ازمواضع چپ، سوسیالیست، مارکسیست، تا مواضع راست، محافظه­‌کارانه و نیز دارای مواضع بنیادگرای دینی ورویکرداسلامی می‌باشند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
    109   دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 20 مهر 1398 ساعت 07:52

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

300796کتاب چاپی
2314نشریه چاپی
25346پایان‌نامه
507صندلی برای مطالعه
102سیستم‌های رایانه
25000اعضاء