ارئه خدمات در بخش پایان نامه های مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی الکترونیکی شد

 

001


 به منظور ارائه خدمات هر چه بهتر، مركز اطلاع رساني و كتابخانه مركزي تصميم به تهيه نسخه الكترونيك از تمام پايان نامه هاي موجود گرفت. از آن جايي كه پايان نامه هاي ارائه شده به اين مركز از سال 1387 به بعد همراه با فايل، دريافت شده است مقرر شد سایر پايان نامه هايي كه فايل ندارند نیز اسكن شده و از آنها نسخه پی دی اف بوك مارك شده تهيه شود. همچنين فايلهای پايان نامه هايي كه دارای فايل پی دی اف هستند نیز بوك مارك شود. بوك مارك پايان نامه ها بايد به نحوي انجام مي شد كه بخش هاي مختلف پايان نامه مثل صفحه عنوان، فهرست مطالب، فصلهاي مختلف پايان نامه و ساير قسمت هاي مختلف آن با عبارتهاي مشخصي نشانه گذاري شوند كه قابل شناسايي از طريق نرم افزار باشند.

 

اين كار از تيرماه 1395 آغاز و در پايان آبان ماه 95 اسكن پايان نامه هاي قبل از سال 1387 به اتمام رسيد (تعداد 5700 پايان نامه اسكن شد). در تاريخ 21/9/1395 بوك مارك فايل هاي اسكن شده نيز تمام شد كه به مرور اين فايلها در سيستم كتابخانه بارگذاري مي شوند. اسكن برخی از پايان نامه هاي بعد از  سال 1387 که به هر دلیلی فاقد فایل باشند و نیز بوك مارك فايل هاي آن ها نیز در حال انجام است.

 

برخی از مزاياي اين طرح مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 

  • با الكترونيك شدن همه پايان نامه ها و بوک مارک کردن آنها علاوه بر حفظ نسخ چاپی تصميم گيري در مورد اين كه سطح دسترسی به پایان نامه ها برای اعضای مختلف دانشگاه چگونه تعیین شود ساده شده است.
  • بوك مارك شدن پايان نامه ها باعث مي شود، با توجه به سياست هاي دانشگاه، هر زمان صلاح بدانند هر قسمت از پايان نامه ها را بخواهند از طريق وب نیز دسترس پذير نمايند . تغيير در قسمت هاي دسترس پذير پايان نامه ها با توجه به قابلیتهای جديد به راحتي امكان پذير خواهد بود.
  • ارائه خدمات به صورت الكترونيك و با نرم افزار کتابخانه اين امكان را به دانشگاه مي دهد كه مشخص نمايد هر دانشجويي از چه پايان نامه هايي استفاده نموده است. به اين ترتيب استاد راهنما با تهيه گزارشي از پايان نامه هاي مورد استفاده دانشجو از سير مطالعات او آگاه شود. این امر می تواند به رعایت اخلاق پژوهش در راستای استفاده منصفانه از پایان نامه ها و جلوگیری از سرقتهای علمی راهگشا باشد.
  • امكان گزارش گيري هاي مختلف از پايان نامه ها را فراهم مي سازد به نحوي كه پايان نامه هاي پر استفاده، دانشكده و يا رشته هايي كه پايان نامه آن ها بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند و انواع گزارش هاي مورد نياز را مي توان تهيه نمود. این گزارشات می تواند به ترسیم نقشه پژوهش دانشگاه و شناسایی نیازهای پژوهشی دانشگاه کمک کند.

 

 

 

 

 

003

Comments are now closed for this entry