علم سنجی: اهداف، شاخص ها، ابزارها

 علم سنجی دانش اندازه گیری علم تعریف شده است که با بررسی و کشف نظام و ساختار یک حوزه علمی به روش کمی، دستاوردهای یک قلمرو فکری را معین کرده و حتی خطوط احتمالی برای پیشرفتهای بعدی را پیش بینی می کند. علم سنجی سعی دارد با استفاده از داده های کمی مربوط به تولید، توزیع و استفاده از متون علمی، علم و پژوهش علمی را توصیف و ویژگیهای آن را مشخص کند.

شاخص های علم سنجی

شاخص، کمیتی است که نماینده چند متغیر همگن و وسیله ای برای اندازه گیری و مقایسه پدیده های دارای ماهیت و خاصیت مشخص است. لذا بر مبنای آن می توان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در طول یک دوره بررسی کرد. محاسبه شاخص ها با فرمولهای ریاضی و آماری امکان پذیر است. بیشتر....

 نرم افزارهای علم سنجی

تحلیل استنادی روشی است که بر پایه استنادهای موجود در متون علمی قرار دارد به طوری که با شمارش تعداد استناد‌های به ­کار­گرفته‌ شده متون مختلف همانند مجلات، پایان‌نامه‌‌ها و ... به تحلیل و ارزیابی این متون می­ پردازد و نرم افزارهای تحلیل استنادی ما را در این امر یاری می رسانند. برخی از این نرم افزارها عبارتند از:

 برای دیدن تعداد قابل توجهی از نرم افزارهای مرتبط با علم سنجی کلیک کنید...

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نرم افزارهای علم سنجی را مطالعه کنید.

 سنجه های جایگزین

مطالعه و استفاده از سنجه های تاثیر علمی بر اساس میزان فعالیت در محیط ها و ابزارهای آنلاین به عنوان سنجه های جایگزین یا Altmetrics شناخته می شود. این بحث علم سنجی 2 نیز نامیده شده است. در این بحث به جای استفاده از میزان استنادات مجلات به ضریب تاثیر شبکه های اجتماعی نظیر میزان مشاهده (View)، بارگذاری (Download)، علاقه مندی (Likes)، انعکاس در وبلاگ (blog) میزان توئیت شدن و.....توجه می شود.  از جمله به نمونه های ذیل می توان توجه کرد:

  • دیده شدن و رؤیت پذیری (Viewed) در شبکه های اجتماعی علمی نظیر (Academia, researchgate, …)
  • میزان دانلود و ذخیره کردن داده (Download and saved) در ابزارهایی نظیر (CiteUlike, Mendely)
  • نقد و بررسی (Discussed) مثل (Wikipedia, Facebook, Tweeter, Natureblog, Science-seeker,…)
  • توصیه شده (Recommended) نظیر آنچه در سایتهایی مانند (F1000prime) صورت می گیرد.

برای آشنایی با مجموعه ای از شبکه های اجتماعی کلیک کنید...

نظام های رتبه بندی دانشگاه ها

 رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس معیارهای مختلفی انجام می شود که هر معیار شاخص های خاصی را داراست. از جمله آنها می توان به معیارهای پژوهشی، آموزشی، وجه بین المللی، تسهیلات و امکانات و ... اشاره کرد. دانشگاه هایی که در این رتبه بندی قرار می گیرند مشخصات و شاخص های لازم برای رشد و پیشرفت کشور را دارند. لذا در برخی از دانشگاه های دنیا از این رتبه بندی ها برای ارزیابی های کیفی استفاده می شود.برخی از نظام های مهم به شرح زیر است:

 

 

 

 

Cited Half Life Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید