گزارش اولین نشست تخصصی کتابخانه‌های دانشگاهی در دوران کرونا: با موضوع چالش‌ها و راهکار‌ها

گزارش نشست متخصصان

 

نشست تخصصی کتابخانه‌های دانشگاهی ایران به مناسبت هفته پژوهش

اولین نشست تخصصی کتابخانه‌های دانشگاهی در دوران کرونا: با موضوع چالش‌ها و راهکار‌ها، روز سه‌شنبه 25 آذرماه جاری با میزبانی  مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی  دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
در این نشست که جمعی از روسا، معاونین، اعضای هیات علمی و کتابداران کتابخانه‌های دانشگاهی ایران حضور داشتند. برخی از حاضرین به ذکر تجربیات خود در زمینه فعالیت‌ها و ارائه خدمات در ایام همه‌گیری کوید 19 و نیز شیوه مواجهه با چالش‌های بوجود آمده  پرداختند. تبدیل این تهدید به یک فرصت و  نیز بررسی راهکار‌های ارائه خدمات در کتابخانه‌های دانشگاهی بسیار جالب توجه بود.  نقصان زیرساخت‌ها و نیز تقویت ابزارهای ارائه خدمات بهتر و استفاده از ظرفیت  شبکه‌های مجازی و ایجاد بستر مناسب برای اشتراک منابع و دانش بین کتابخانه‌های دانشگاهی از مباحثی بود که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.
کرونا و دوران پاندمی دنیا را متحول کرده است به طوری که بسیاری از اصناف و مشاغل ناچار شدند تا در روند کارهای خود تجدید نظر کرده و به دنبال راه‌حل‌ها و برنامه‌های جدیدی برای انجام امور خود باشند، کتابخانه‌ها و دنیای اطلاعات نیز مستثنا نیستند. در این راستا در 25 آذر 1399 و به مناسبت روز پژوهش، مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، میزبان نشستی تخصصی و مجازی بود، در این نشست میهمانانی از کتابخانه‌های دانشگاهی ایران حضور داشتند و به بیان تجربیات خود از این دوران پرداختند، مشکلات مختلفی در ارتباط با ارائه خدمات کتابخانه‌های دانشگاهی در دوران پاندمی (از ضدعفونی کردن منابع تا نحوه دسترسی به آنها) بیان شد و همینطور نمایندگان کتابخانه‌های مختلف راه‌کارهای انتخابی خود را در مقابل این مشکلات با دیگران به اشتراک گذاشتند. از جمله راه‌حل‌ها و راه‌کارهای بیان شده در این نشست، می‌توان به انجام امور به صورت دورکاری، ارائه هر چه بیشتر خدمات در فضای مجازی و شبکه‌ها اجتماعی، تهیه بیشتر منابع الکترونیک، دسترسی‌های بیشتر از راه دور به منابع، تبدیل کردن منابع چاپی به الکترونیکی، بستن قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها با ناشران و کارگزاران الکترونیک، فروشگاه‌های کتاب‌های الکترونیکی و اداره پست جهت همکاری و ...... اشاره کرد. در انتها خانم دکتر عباسی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی ضمن جمع‌بندی مطالب، مراتب سپاسگزاری خود را از حضار بیان داشتند.

 فیلم‌های مربوط به اولین نشست تخصصی کتابخانه‌های دانشگاهی در دوران کرونا: با موضوع چالش‌ها و راهکار‌ها

Animated-Bullet-DiamondBlueDark فیلم نشست قسمت اول

Animated-Bullet-DiamondBlueDark فیلم نشست قسمت دوم

Animated-Bullet-DiamondBlueDark فیلم نشست قسمت سوم
                                       

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آيكون مراجعه

300796کتاب چاپی
2314نشریه چاپی
25346پایان‌نامه
507صندلی برای مطالعه
102سیستم‌های رایانه
25000اعضاء