درباره کتابخانه دیجیتال مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی

  هدف اصلی مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، کمک به ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه است. این مهم از طریق تامين منابع اطلاعاتی چاپي و الکترونيکي لازم و کافی، و فراهم نمودن محیطی مناسب برای استفاده از این منابع در کوتاهترین زمان و مفیدترین شرایط ممکن انجام می‌پذیرد.

امروزه در عصر شكوفايی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی دوره جديدی آغاز شده‌است كه می‌توان آن را عصر محتوای ديجيتال ناميد. در اكثر نقاط جهان ارتباطات پرسرعت و شبكه‌هایی با قدرت پردازش بالا در اختيار كاربران می‌باشد و رويكرد نوين در جهت تأمین محتوایی است که در بستر وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارائه محتوای متنوعی در بسترهای دیجیتال، راهكارهای تازه و مخصوص به خود را می‌طلبد. در این عرصه نوین، اطلاع یافتن از آخرین دستاوردهای علمی یك انتخاب نیست، بلكه تنها راهی است كه بایستی بی‌درنگ پیموده شود.

با توجه به گستردگی منابع اطلاعاتی دانشگاه فردوسی مشهد که عمدتا در بسترهای اطلاعاتی گوناگون وجود داشت، نیاز به درگاه یکپارچه جستجو بسیار احساس می‌شد. تلاش‌هایی نیز در راستای فراهم‌سازی این بستر انجام پذیرفت اما به علت برخی از مسائل بیرونی و درونی به طور کامل پیاده‌سازی نشد.

با بررسی‌های انجام شده، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم از DSpace فارسی شده به عنوان مخزن متادیتای تمامی منابع استفاده کنیم و از این طریق علاوه بر ایجاد درگاه جستجوی یکپارچه منابع اطلاعاتی، از طریق مدیریت دسترسی، امکان استفاده از برخی از منابع را در خارج از دانشگاه نیز فراهم کنیم.

نرم افزار دی اسپیس با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد می‌تواند امکان جستجو در انواع منابع اطلاعاتی را در یک بستر واحد فراهم نماید و با این کار به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در محیط دانشگاه سرعت بخشد. در همین ارتباط مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه قصد دارد کلیه منابع اطلاعاتی موجود در دانشگاه را در این قالب قابل دسترس نماید، و نیز مصمم است که نسبت به توسعه و ارتقای مداوم این سامانه تلاش کند.

این سامانه از طریق سایت http://libsearch.um.ac.ir در دسترس قرار گرفته‌است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

300796کتاب چاپی
2314نشریه چاپی
25346پایان‌نامه
507صندلی برای مطالعه
102سیستم‌های رایانه
25000اعضاء