هفته کتاب و کتابخوانی درکتابخانه های دانشگاه فردوسی مشهد

مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد در سال 98 نیز همچون سالهای پیش، برنامه های متنوعی ویژه این هفته کتاب و کتابخوانی برگزار کرد. گرامیداشت روز کتابدار یکی از مناسبت هایی است که هر ساله در این مرکز برگزار می شود. در این مناسبت ضمن حضور کلیه کتابداران دانشگاه فردوسی از کتابداران بازنشسته، اساتید رشته علم اطلاعات و دانش شناسی و مسئولین دانشگاه دعوت بعمل می آید تا میهمان این جلسه غیر رسمی اما صمیمی باشند. در مراسم روز کتابدار سال 98 علاوه بر تقدیر و تشکر از فعالیتهای شاخص کتابداران در یک ساله اخیر از یک فعال فرهنگی و مروج کتاب و کتابخوانی نیز تقدیر شد آقای رضا رجب زاده مدیر عامل پردیس کتاب میهمان ویژه این جلسه بودند، همچنین از حرکت خانواده کتابدوست آقای اکبری که مجموعه ارزشمند فرزند مرحوم خود (اسدالله اکبری ) را به کتابخانه مرکزی اهداء کرده بودند نیز تقدیر بعمل آمد. آقای دکتر عادل سپهر رئیس روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد و آقای دکتر بنی هاشمی مسئول دانشگاه سبز نیز کتابداران را در این جلسه همراهی و از زحمات آنان تشکر کردند.

در ادامه به چند مورد از فعالیتهای دیگر ویژه هفته کتاب و کتابخوانی اشاره شده است:

 * ارسال پیامهای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی برای درج در صفحه اول اتوماسیون .

* مکاتبه با مدیریت روابط عمومی دانشگاه برای درج پیامهای مرتبط با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی

* ارسال کارت تبریک هفته کتاب و کتابخوانی توسط ریاست محترم مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی به تمام دانشگاهیان

* برگزاری نمایشگاهی از نقاشیهای موضوعی با مضمون کتاب و کتابخوانی

قبل از آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، تعدا 26 نقاشی و کاریکاتور مفهومی تهیه شده توسط هنرمندان صاحب نام از سراسر دنیا جمع آوری شد و پس از چاپ رنگی در ابعاد A3 در هفته کتاب و کتابخوانی در معرض دید همگان به نمایش گذاشته شد.

* برگزاری مسابقه عکس برای دانشجویان

مسابقه عکسی برای دانشجویان دانشگاه فردوسی طراحی شد و از طریق سایت کتابخانه و شبکه های اجتماعی به اطلاع دانشجویان رسانده شد. طی این مسابقه از دانشجویان خواسته شد تا عکس کتابخانه های شخصی خود را در دو گروه دانشجویان بومی و خوابگاهی به آیدی مسابقه ارسال کنند. این مسابقه با استقبال بسیاری از دانشجویان به ویژه دانشجویان بومی مواجه شد.

* تهیه گزارش از میزان رخداد امانت دانشگاهیان

به منظور دسترسی به اطلاعاتی مانند میزان استقبال همکاران دانشگاهی از خدمات امانت کتابخانه مرکزی ، گزارش گیری برای میزان رخداد امانت دانشگاهیان در چهار گروه اعضای هیات علمی، کارشناسان، مدرسین مدعو و دانشگاهیان انجام گرفت. در مرحله بعد در چهار دسته مورد بررسی افرادی با بیشترین رخداد امانت در طی سال اخیر و کمترین مقدار تاخیر در بازگشت کتاب انتخاب شدند . سپس از برگزیدگان برای شرکت در جلسه همفکری در کتابخانه مرکزی دعوت به عمل آمد. در این جلسه که در روز چهارشنبه مورخ 29/8/98 ساعت 8 صبح در سالن شورای کتابخانه مرکزی با حضور تعدادی از برگزیدگان چهار دسته دانشگاهی و گروهی از مسئولین کتابخانه برگزار شد، انواع خدمات کتابخانه ای مرکز اطلاع رسانی معرفی شد و از حاضرین خواسته شد پیشنهادهای خود را درباره خدمات بهتر کتابخانه در حوزه های مختلف مطرح نمایند. جلسه با استقبال بسیار گرم حاضرین مواجه شد و مقرر گردید تا برخی پیشنهادهای ارایه شده به اجرا در آید. در پایان با اهدای لوح تقدیر از افراد برگزیده قدردانی به عمل آمد.

علاوه بر این، از داده های به دست آمده درباره میزان امانت همکاران عضو هیات علمی ، درصد اعضای هیات علمی شاغل استفاده کننده از امکانات امانت در هر دانشکده تعیین و مراتب طی نامه ای برای روسای دانشکده ها ارسال گردید.

* افتتاح کتابخانه اهدایی سرکار خانم دکتر فرشته قاسم زاده

همزمان با هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی، یک مجموعه کتابخانه اهدایی توسط مادر گرامی سرکار خانم دکتر فرشته قاسم زاده عضو هیات علمی بازنشسته گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی، در روز چهارشنبه 29/8/98 ساعت 12 در محل خوابگاه پردیس 6 دخترانه با حضور جمعی از مسئولین معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و کتابخانه مرکزی افتتاح شد. این کتابخانه با بیش از 350 جلد کتاب اهدایی در موضوعات مختلف دینی، ادبیات ایرانی و خارجی، روانشناسی واقع در طبقه دوم خوابگاه   پردیس 6 در دسترس دانشجویان علاقمند خوابگاهی میباشد.

01

* پاکسازی محدوده سالن مطالعه مرکزی از ته سیگار

همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی و در راستای انجام مسئولیت اجتماعی، جمعی از همکاران کتابخانه مرکزی با حمایت دانشگاه سبز در تاریخ چهارشنبه 29/8/98 ساعت 11 اقدام به جمع آوری ته سیگار از محدوده سالن مطالعه مرکزی نمودند.

P 20191120 115703 vHDR On

* برگزاری دو عنوان سخنرانی علمی: 1- چگونه باسواد رسانه ای شویم توسط خانم دکتر شعله ارسطو پور 2- اینترنت اشیاء و فناورهای همگرا در خدمت بشر توسط آقای دکتر هراتی

* برگزاری دومین پیش نشست (پنجمین کنگره متخصصان علم اطلاعات ایران) کتابخانه های دانشگاهی با عنوان : آینده کتابخانه های دانشگاهی: قابلیت های بیشتر،فضای کمتر

در این پیش نست از کلیه کتابداران دانشگاه فردوسی و مسئولین و روسای کتابخانه های سراسر مشهد دعوت بعمل آمد تا در جلسه مربوطه شرکت کنند.

P 20191113 143949 vHDR On

* شرکت رئیس کتابخانه و چند نفر از کتابداران در جلسه "کتابخوان و معرفی کتاب" که در کتابخانه مرکزی امام خمینی مشهد برگزار شد.

 

* برگزاری مراسم بزرگداشت روز کتابدار

 

Comments are now closed for this entry

300796کتاب چاپی
2314نشریه چاپی
25346پایان‌نامه
507صندلی برای مطالعه
102سیستم‌های رایانه
25000اعضاء